08 listopada 2019 15:05 | Aktualności

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości.

W dniu 08.11.2019 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Po powitaniu gości przez dyrektora, głos zabrał  Pan Wójt Sylwester Jaworowski. Swoim wystąpieniem wprowadził nas w atmosferę wydarzeń sprzed  11 listopada 1918 roku.  Przypomniał dzieje Polski w okresie poprzedzającym Odzyskanie Niepodległości oraz pierwsze dni wolnego Państwa Polskiego. Zacytował poetę opisującego radość Polaków z powrotu Polski na mapę Europy. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który skupił się nad znaczeniem słowa patriotyzm. Podał przykłady zachowań patriotycznych na przestrzeni wieków. Główny nacisk położył na znaczenie współczesnego patriotyzmu, który opiera się w głównej mierze na zasadzie bycia dobrym człowiekiem. W dalszej części podał przykłady w jaki sposób może być w dzisiejszym świecie wyrażane umiłowanie Ojczyzny. Zauważył, że patriotyzm dnia codziennego może wymagać rezygnacji z własnej wygody, pójścia na kompromis, a nawet poświęcenia. Swoje przemówienie zakończył pytaniem  skierowanym do Każdego z nas: „Czy jestem współczesnym patriotą?”

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy VI przedstawili nam „Dzieje Polski Malowane”. Informacje historyczne połączone były z własną twórczością plastyczną prezentującą sceny historyczne. Występ uświetnił chór szkolny prezentując pieśni patriotyczne. Recytowane wiersze i pieśni pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Cała uroczystość poprzedzona była o godz. 11.11 odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Na zakończenie zostały wręczone nagrody uczniom, którzy wzięli udział w szkolnych konkursach recytatorskim „Polskiej Poezji i Prozy Patriotycznej”  i plastycznym „,,POLSKA NIEPODLEGŁA – Z KART NASZEJ HISTORII’’. Następnie delegacja udała się pod pomnik i złożyła kwiaty i znicze. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

H. T.

H. R.