23 października 2019 10:33 | Aktualności

Wycieczka do Warszawy

Dnia 20 października uczniowie naszej szkoły  udali się  na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Miejsce to inspiruje do obserwacji, doświadczania, znajdujące się tam narzędzia pozwalają na samodzielne poszerzanie wiedzy, zadawanie pytań, poszukiwanie odpowiedzi i wyjaśnianie wielu zjawisk. Galeria Świat w ruchu to najbardziej dynamiczne miejsce w całym Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.

Podczas kilkugodzinnego pobytu w Centrum mogliśmy samodzielnie eksperymentować, wykorzystując do tego interaktywne eksponaty. Uczestniczyliśmy w doświadczeniach przeprowadzanych przez animatorów Centrum, były to warsztaty chemiczne, biologiczne, robotyki Zatykaliśmy uszy podczas przebijania balona, który jednak nie pękał. Uczestniczyliśmy w wielu innych eksperymentach i doświadczeniach. Wszyscy podczas pobytu w Centrum mogli kierować się własną ciekawością i swobodnie poruszać się po budynku. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad w Wiem Bistro mieszczącym się na terenie Centrum. Po posiłku realizowaliśmy kolejny punkt naszej wycieczki, a mianowicie była to podróż z przewodnikiem w Muzeum Powstania  Warszawskiego. Po wejściu do budynku powiało historią. Nasi uczniowie zobaczyli eksponaty dotyczące Powstania Warszawskiego. Były to hełmy, mundury i ubrania powstańców, pistolety, karabiny, legitymacje, listy powstańców i biało-czerwone opaski. Były też barykady, za którymi kryli się powstańcy, motocykle, na których się poruszali i drukarnia, w której drukowali gazetki powstańcze. Zwiedzając muzeum, myśleliśmy o wszystkich powstańcach, a szczególnie o tych najmłodszych, którzy ginęli w obronie Warszawy. By przedłużyć ciekawą lekcję historii uczniowie zabrali ze sobą kilka pamiątek, między innymi kartki z kalendarza powstańczego. Była to wycieczka, ale nie był to czas wolny od nauki. Wszyscy widzieli zabawę, a nauka była razem z nią. Wyjazd ten to równocześnie znakomity moment do kształcenia  kompetencji kluczowych  oraz wychowania do wartości.