29 września 2019 17:23 | Aktualności

Festiwal Nauki

Wielu uczniów już od najmłodszych klas krzywi się na słowo chemia czy fizyka, wzrastając w przekonaniu, że są to bardzo trudne lekcje.

O tym, jak dużo jest w tym nieprawdy przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych. W  ramach projektu „Akademia nauki” realizowanego w tej szkole już drugi rok, odbył się dzisiaj festiwal nauki. Uczniowie do szkoły przyszli bez teczek i cały dzień doświadczali bliskiego spotkania z chemia i fizyką.  Najważniejszym celem festiwalu było zainteresowanie uczniów naukami przyrodniczymi w przyjaznej dla nich, atrakcyjnej formie.

W ramach festiwalu odbyły się m.in.:

– widowiskowe pokazy chemiczne,

– pokazy z najzimniejszą substancją na ziemi – ciekłym azotem,

– warsztaty doświadczalne dla uczniów z tematów takie jak: magiczne

mikstury, bańki mydlane czy elektryczność,

– uczniowie testowali nowe technologie, np. przejazd kolejką górską

dzięki wirtualnej rzeczywistości, sterowali robotami, testowali

odnawialne źródła energii.

Dzisiejsze pokazy i warsztaty prowadzili studenci z uczelni technicznych z Poznania.

Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem  wśród  wszystkich uczniów, od przedszkola do klasy ósmej. Wzbudził wiele pozytywnych emocji i na pewno na długo pozostanie w pamięci. Uczniowie i nauczyciele przekonali się, że chemii i fizyki można uczyć się także na wesoło. Kolejna dawka wiedzy przyrodniczej i technicznej już wkrótce, bo cała szkoła, w ramach projektu  niebawem wyjeżdża  do Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.