13 czerwca 2019 19:12 | Aktualności

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”.

W dniach 3 – 7 czerwca 2019 roku odbył się w naszej szkole XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”. To największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku, Tydzień Czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa, a w naszej szkole jest od lat stałym wydarzeniem.

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy tradycyjnie od czytania ,,Lokomotywy” Juliana Tuwima. Ciekawą interpretację utworu przedstawił dzieciom nauczyciel naszej szkoły pan Zenon Wójcik. Uczniowie z uwagą wysłuchali wiersza i narysowali do niego kolorowe ilustracje.

We wtorek poznaliśmy bohaterów opowiadania ,,Remis”. Na boisku szkolnym zebrały się najmłodsze dzieci i wspólnie z księdzem Piotrem rozmawiały o tym, jak radzić sobie z porażką. Podawały przykłady właściwych i niewłaściwych zachowań związanych z przegrywaniem. Potem uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej i w dwa ognie. Nikt się nie złościł, bo przegrał.

Środa to dzień spotkań z bohaterami dobranocek. Dyrektor szkoły pan Henryk Rakoczy, założyciel Klubu Rowerowego RH+, przeczytał uczniom fragment książki ,,Kubuś Puchatek.” Następnie dzieci obejrzały dobranocki, które znają z dzieciństwa ich babcie i dziadkowie. Najmłodszym przypadły do gustu czarno-białe przygody ,,Jacka i Agatki” czy przygody Pyzy na polskich dróżkach.

W czwartek naszą szkołę odwiedził były uczeń i sportowiec Paweł Zawistowski. Opowiedział o sprawdzonych sposobach na radzenie sobie z emocjami, których w sporcie nie brakuje. Przeczytał uczniom opowiadanie pt. ,,Tajemnica tatusiowej szuflady”. Później dzieci pokazały jak można radzić sobie ze złością nie robiąc nikomu krzywdy. Spotkały się również z Kolorowymi Potworami, które przedstawiały emocje.

Piątek był dniem poprawnej wymowy. Pani logopeda Elżbieta Kołomyjska przeczytała dzieciom bajkę logopedyczną pt.: ,,Zawody biedronek”. Następnie wykonywano ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. W ruch poszły usta, języki, szczęki. Uczniowie chętnie brali udział w proponowanych zabawach, gdyż mogli tego dnia bezkarnie pokazywać sobie języki. Na zakończenie gimnastyki buzi i języka dzieci nadmuchały kolorowe baloniki i bawiły się nimi na korytarzu szkolnym. Radości nie było końca…

tekst: Katarzyna Wyrzykowska