10 listopada 2018 10:37 | Aktualności

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem wielu pokoleń -  nasz kraj odzyskał suwerenność. Polacy 11 listopada 1918 roku wyszli zwycięsko z dziejowej próby.

Jubileusz 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości jest ważną sprawą wszystkich Polaków, dlatego też w dniu 09.11.2018 roku stał się świętem całej społeczności szkolnej. Do udziału i współtworzenia tak ważnego wydarzenia przybyli zaproszeni goście, wśród których byli: przedstawiciele ustępującej Rady Gminy Kołaki Kościelne na czele z Panią Dorotą Sobol, przedstawiciele nowo wybranej Rady Gminy na czele z radnym seniorem Ryszardem Milewskim, Wójt Gminy Kołaki Kościelne Pan Sylwester Jaworowski wraz z pracownikami urzędu – Panią skarbnik Gabrielą Mioduszewską, Panią kierownik GOPS Dorotą Bogdańską, Panią kierownik Biblioteki Publicznej Anną Łubnicką. Swoją obecnością zaszczycili  Radni  Powiatu Zambrowskiego Pan Zenon Wójcik, Pan  Piotr Szeligowski, Kombatanci: Pan Mieczysław Zaniewski i Pan Stanisław Jaworowski, Prezes Zarządu Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej Pan  Adam Łubnicki wraz z pocztem sztandarowym, Komendant Zarządu Gminnej Straży Pożarnej w Kołakach Kościelnych Pan Andrzej Misiewicz, przedstawiciele działających na terenie gminy stowarzyszeń i grup nieformalnych m.in. Ruch Rozwoju Regionu „RURORE” z prezesem Panem Tadeuszem Kołakowskim, przedstawiciel Stowarzyszenia „Moja Wieś” Pani Beata Zaniewska, działacze grupy „Odnowa” i  Klub Rowerowy RH+,  przedstawiciel Rady Rodziców przewodnicząca Emilia Wiśniewska.

Szczególnie gorąco zostali przywitani przez Pana dyrektora szkoły  Henryka Rakoczego artyści - śpiewacy z Warszawy - Pani Dorota Czajkowska i Dariusz Szopa, którzy na zakończenie uroczystości zaprezentowali koncert najpiękniejszych, najbardziej znanych pieśni i piosenek śpiewanych w domach i na estradach przez 100 lat niepodległej Polski. Wzruszeni uczestnicy święta nagrodzili artystów gromkimi brawami. Wiele emocji i przeżyć  wywołało wspólne odśpiewanie hymnu państwowego,  recytacje patriotycznych wierszy w wykonaniu uczniów i  przybyłych gości oraz  pieśni przedszkolaków i chóru szkolnego.

Ważnym akcentem uroczystości było również  złożenie wieńca przez delegacje instytucji i uczniów szkoły na grobie poległych marynarzy z 1920 roku, na pobliskim cmentarzu oraz wystąpienie Pana Sylwestra Jaworowskiego. Wójt Gminy Kołaki Kościelne podkreślił, że 11.11.1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków, ziściło się marzenie o wolnej Polsce, wywalczonej nie tylko na polach bitew ale i w salonach.  Za niepodległość Polacy płacili wysoką cenę, dlatego też nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Pan Wójt zachęcił wszystkich do manifestowania swojego patriotyzmu i uczuć.

Wspólne świętowanie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości na trwałe zapisze się w pamięci wszystkich uczestników.

Tekst: B. Wojtkowska,

foto: D.A