04 października 2018 20:04 | Aktualności

Spotkanie z Panią Jadwigą Dąbrowską w ramach projektu "Mistrz i uczeń"

W roku szkolnym 2018/19 nasi uczniowie mają szansę rozwijać swoje zainteresowania w ramach projektu „Mistrz i uczeń”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Grupę Działania "Brama na bagna". Jest to wspaniały pomysł na integrację i dobrą zabawę. Wspólne zajęcia ułatwiają komunikację i sprzyjają budowaniu dobrych relacji. W trakcie warsztatów mistrzami będą nie tylko nauczyciele naszej szkoły, ale także zaproszeni goście.

1 października ze sztuką tworzenia tradycyjnych kurpiowskich wycinanek zapoznawała naszych uczniów Jadwiga Dąbrowska z Czach, zarejestrowana wycinankarka. Pani Jadwiga pochodzi z miejscowości Tatary na Kurpiach. Trudnej sztuki operowania nożycami nauczyła ją babcia, Rozalia Jeziorkowska. Już jako młoda dziewczyna została doceniana w różnych konkursach sztuki ludowej. Mając 19 lat Pani Jadwiga wygrała konkurs na logo mąki ziemniaczanej PEPEES S.A z Łomży. Jej wycinanki zdobią sale Muzeum Kurpiowskiego w Kadzidle, a także jako dziedzictwo narodowe są wysyłane na cały świat, nawet do Chin.

Pod fachowym okiem znakomitej twórczyni ludowej uczniowie poznawali tajniki ręcznego wykonywania kurpiowskiej wycinanki. Pani Jadwiga udzielała cennych wskazówek oraz pomagała w wykonaniu pracy z wzorami ludowymi. Na spotkaniu powstały piękne, kolorowe koguciki, rozety i motywy kwiatowe charakterystyczne dla regionu kurpiowskiego.

Mamy nadzieję, że Pani Jadwiga Dąbrowska odwiedzi po raz kolejny naszą szkołę i podzieli się cząstką swojego niezwykłego talentu z uczestnikami warsztatów.