21 września 2018 19:13 | Aktualności

My też tak możemy! Obchody święta św. Stanisława Kostki

Stanisław Kostka zwyczajnymi praktykami osiągnął głęboką relację z Panem Bogiem i doszedł do rzeczy wielkich. My też tak możemy.

Joanna Bórkowska

18 września 2018r uczniowie klasy III gimnazjum i chór szkolny pod opieką pana Zenona Wójcika, przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny z okazji święta św. Stanisława Kostki, patrona Polski oraz dzieci i młodzieży.

Warto przypomnieć wszystkim kim był Stanisław Koska i jego historię życia.

Stanisław Kostka – polski jezuita, święty Kościoła katolickiego urodzony prawdopodobnie w grudniu 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza. Kiedy skończył 14 lat, Stanisław Kostka wraz z bratem zostali wysłani do szkół jezuickich w Wiedniu. Rok później ciężko zachorował. Objawiła mu się wtedy św. Barbara z dwoma aniołami. Święta przyniosła mu Komunię Świętą. W drugiej wizji ujrzał Matkę Boską, która składa na jego ręce Dzieciątko Jezus. Następnego ranka Stanisław Kostka wstał zupełnie zdrowy. Rodzice nie pozwolili chłopcu wstąpić do zakonu jezuitów. Wtedy więc Stanisław Kostka w ukryciu opuścił Wiedeń. W pogoń za nim ruszył jego starszy brat. Stanisław dotarł do oddalonej od Wiednia o ponad 600 km Bawarii. Tam do Rzymu wysłał go Piotr Kanizjusz. Przyjęto go do nowicjatu. W wieku 18 lat Stanisław Kostka złożył śluby zakonne. W tym samym roku zmarł na malarię. Po dwóch latach otworzono jego grób – według podań pozostało ono nietknięte rozkładem. Beatyfikowano go w 1602 r. i kanonizowano w 1726 r.

Źródło: https://biografia24.pl/stanislaw-kostka/

Tekst i foto: D.A