Aktualności

11 września 2018 16:54 | Aktualności

"Z ekologią za pan brat" nauka w Zielonej Szkole

   We wtorek, 11 września 2018r. cała nasza szkoła wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do miejscowości Koryciny, gdzie znajduje się "Ziołowy Zakątek". Funkcjonuje tam znana i ceniona na całym świecie firma ,,Dary Natury", produkująca herbaty, kawy, przyprawy, ekologiczne nasiona oraz oleje tłoczone na zimno. Sympatyczna pani przewodnik oprowadziła nas po zakładzie produkcyjnym, gdzie mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się procesowi wytwarzania produktów zielarskich z ekologicznych upraw. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje olej tłoczony na zimno z nasion lnu, a podczas warsztatów pod okiem eksperta, przygotowaliśmy swoje własne mieszanki herbat i aromatycznych ziół, które zabraliśmy do domu.

   W gospodarstwie znajduje się także Podlaski Ogród Ziołowy, który w czerwcu 2011 r. otrzymał oficjalnie status Ogrodu Botanicznego.  Na 15 hektarach uprawianych jest ponad 700 gatunków roślin. Możemy tu znaleźć największą w Polsce kolekcję roślin leczniczych i aromatycznych. Spacer po ogrodzie dostarczył wszystkim sporej ilości informacji na temat ziół i kwiatów, które wykorzystujemy w życiu codziennym, np. pijąc smaczne herbaty owocowe i ziołowe. Niektóre z roślin mogą być trujące i niebezpieczne dla zdrowia. O nich również opowiedziała nam pani przewodnik pokazując, jak wyglądają i gdzie można je spotkać. Na zakończenie stwierdziliśmy, że "Ziołowy Zakątek" to bardzo urokliwe miejsce. Chętnie pojedziemy tam jeszcze raz.

   Wycieczka zorganizowana została w ramach realizacji zadania „Z ekologią za pan brat”, dofinansowanego przez WFOŚiGW w Białymstoku. Przyczyniła się do pogłębienia wiedzy ekologicznej uczniów oraz dostarczyła wiele radości wszystkim jej uczestnikom.

tekst: D.M

foto: D.A, E.Z 

Przeczytano: 405 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: