Kącik Logopedyczny

Kącik logopedyczny, czyli a..b..c.. poprawnej wymowy powstał dla rodziców i nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Ma pełnić funkcje profilaktyczno- doradcze, a także wspomagać terapię logopedyczną poprzez zamieszczane propozycje ćwiczeń.

Drodzy rodzice, to Wy jesteście tymi, którzy pierwsi zwracają się do dziecka i to Wy poprzez obserwację możecie pierwsi postawić diagnozę. Często w swojej pracy spotykam się z bagatelizowaniem problemu jakim jest nieprawidłowa wymowa, dotyczy to zwłaszcza małych dzieci . Owszem istnieją wady, które logopedia  nazywa rozwojowymi lub fizjologicznymi i tymi nie należy się martwić, ale o tym z jakim rodzajem mamy doczynienia często rodzice nie wiedzą. Tu wkraczam – Ja, aby wyjaśniać  i temu służyć będzie także Kącik…

Na początek postawmy sobie pytanie: Czym jest mowa?

MOWA  pełni ważna funkcję w procesie myślenia i komunikowania się.

Znajomość prawidłowego rozwoju mowy jest konieczna, aby można było we właściwy sposób kierować tym rozwojem, a także dostrzec pojawiające się zaburzenia.  Jeśli rodzice przegapią te sygnały, to w następnej kolejności odpowiedzialność ponoszą nauczyciele wychowania przedszkolnego, którzy mają obowiązek informować i kierować  do właściwych specjalistów.  W przypadku niedosłuchu, opóźnienia rozwoju mowy, wad zgryzu i wzroku, wczesna interwencja gwarantuje sukces podjętej terapii.

Niezwykle ważne jest zadawanie pytań , dziś  odpowiadam na pytanie zasadnicze: Co powinno Nas niepokoić?

1. Brak mowy.
  2. Obniżona ostrość słuchu.
  3. Jąkanie (utrzymujące się ponad trzy miesiące).
  4. Wymowa międzyzębowa.
  5. Nieprawidłowy zgryz.
  6. Nieprawidłowa budowa języka (krótkie wędzidełko, bardzo mała ruchliwość języka).
  7.  Częste choroby górnych dróg oddechowych (oddychanie przez usta, mówienie przez nos).
  8.  Bełkotliwa i niezrozumiała mowa.
  9.  Mowa bezdźwięczna.

W kolejnych artykułach rozwinę powyższe punkty, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rozpoznawania wad wymowy wśród dzieci.

Zainteresowanych zapraszam na konsultacje w szkole.

BRAK MOWY i OBNIŻONA SPRAWNOŚĆ SŁUCHU

Czy Twoje dziecko na pewno dobrze słyszy?

Niemowlęta uczą się mówić podczas pierwszego roku życia słuchajac wymawianych do nich słów. Jeśli dziecko ma problemy ze słyszeniem, czyli ma utratę słuchu to:

• nie moze wykształcić normalnej mowy,
  • nie moze wykształcić sprawności językowe

Dlatego ważne jest wczesne stwierdzenie wady słuchu, najlepiej w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka, ponieważ wtedy nauka słyszenia i mówienia jest procesem naturalnym. Rodzice, zwracajcie uwagę na częste zapalenia ucha, gdyż są one jedną z przyczyn niedosłuchu.

Istnieja powody do niepokoju jeżeli dziecko w wieku od 0 do 1 r. ż.:

• nie podrywa się i nie skacze na dźwięk, np. dzwonek do drzwi lub telefonu;
  • jest bardzo spokojne, nawet gdy w poblizu ktoś hałasuje;
  • nie przestaje ssać, poruszać się, płakać, gdy słyszy nowy dźwięk;
  • nie spoglada na osobę mówiacą do niego.

mgr Elżbieta Kołomyjska

Logopeda szkolny