Kącik Logopedyczny

Kącik logopedyczny, czyli a..b..c.. poprawnej wymowy powstał dla rodziców i nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Ma pełnić funkcje profilaktyczno- doradcze, a także wspomagać terapię logopedyczną poprzez zamieszczane propozycje ćwiczeń.

Drodzy rodzice, to Wy jesteście tymi, którzy pierwsi zwracają się do dziecka i to Wy poprzez obserwację możecie pierwsi postawić diagnozę. Często w swojej pracy spotykam się z bagatelizowaniem problemu jakim jest nieprawidłowa wymowa, dotyczy to zwłaszcza małych dzieci . Owszem istnieją wady, które logopedia  nazywa rozwojowymi lub fizjologicznymi i tymi nie należy się martwić, ale o tym z jakim rodzajem mamy doczynienia często rodzice nie wiedzą. Tu wkraczam – Ja, aby wyjaśniać  i temu służyć będzie także Kącik…

Na początek postawmy sobie pytanie: Czym jest mowa?

MOWA  pełni ważna funkcję w procesie myślenia i komunikowania się.

Znajomość prawidłowego rozwoju mowy jest konieczna, aby można było we właściwy sposób kierować tym rozwojem, a także dostrzec pojawiające się zaburzenia.  Jeśli rodzice przegapią te sygnały, to w następnej kolejności odpowiedzialność ponoszą nauczyciele wychowania przedszkolnego, którzy mają obowiązek informować i kierować  do właściwych specjalistów.  W przypadku niedosłuchu, opóźnienia rozwoju mowy, wad zgryzu i wzroku, wczesna interwencja gwarantuje sukces podjętej terapii.

Niezwykle ważne jest zadawanie pytań , dziś  odpowiadam na pytanie zasadnicze: Co powinno Nas niepokoić?

1. Brak mowy.
  2. Obniżona ostrość słuchu.
  3. Jąkanie (utrzymujące się ponad trzy miesiące).
  4. Wymowa międzyzębowa.
  5. Nieprawidłowy zgryz.
  6. Nieprawidłowa budowa języka (krótkie wędzidełko, bardzo mała ruchliwość języka).
  7.  Częste choroby górnych dróg oddechowych (oddychanie przez usta, mówienie przez nos).
  8.  Bełkotliwa i niezrozumiała mowa.
  9.  Mowa bezdźwięczna.

W kolejnych artykułach rozwinę powyższe punkty, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rozpoznawania wad wymowy wśród dzieci.

Zainteresowanych zapraszam na konsultacje w szkole.

mgr Elżbieta Kołomyjska

Logopeda szkolny