02 maja 2018 15:09 | Aktualności

Święto Flagi

Po raz trzeci społeczność szkolna i gminna obchodziła uroczyście Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatorem uroczystości jest Wójt Gminy Kołaki Kościelne, Pan Sylwester Jaworowski, a w przygotowania włączyli się pracownicy gminni oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych.

Dzień Flagi rozpoczął się od podniesienia flagi na maszt przy Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych i przemarszu orkiestry dętej, zespołu mażoretek, pocztów sztandarowych NSZZ Solidarność i Ochotniczch Straży Pożarnych Gminy Kołaki Kościelne, zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej do kościoła parafialnego.

W czasie mszy świetej ksiądz Piotr Ćwikła przypomniał wskazania wielkich Polaków związane z poszanowaniem barw narodowych i walką o wolność zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju. Uświadomił także, na czym polega współczesny patriotyzm.

Po mszy świetej nastąpił przemarsz pod budynek Urzędu Gminy, gdzie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi na maszt oraz odśpiewanie całego hymnu państwowego przez zespół wokalny Stokrotki.

Następnie wszyscy przemaszerowali do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych. Wót Gminy Kołaki Kościelne, Pan Sylwester Jaworowski powitał zebranych gości w osobach: Proboszcza Parafii w Kołakach Kościelnych ks. kan. Zbigniewa Choromańskiego, ks. Piotra Ćwikły, posłanki Bernardety Krynickiej, posła Lecha Kołakowskiego, wicestarosty powiatu zambrowskiego Pana Stanisława Rykaczewskiego, burmistrza Zambrowa Pana Kazimierza Dąbrowskiego, przedstawicielki Podlaskiego Kuratorium Pani Danuty Radwańskiej, rodziców i społeczność szkolną.

W okoliczościowych przemówieniach goście wskazywali podniosłość dzisiejszego święta wyrazili wiarę w patriotyzm współczesnych ludzi, podkreślając jednocześnie zaangażowanie patriotyczne mieszkańcow naszej gminy.  Przedstawiciel IPN z kolei przypomniał drogi Polski do odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież naszej szkoły mogła pochwalić się swoją bogatą wiedzą historyczną, startując w konkursie 1 z 12. W przygotowanym przez Panią Barbarę Wojtkowską konkursie zwycięzcami okazali się:

1 miejsce – Weronika Konarzewska – klasa VI

2 miejsce – Wiktoria Tyborowska – klasa V

3 miejsce – Maciej Zawistowski – klasa III gimnazjum

Następnie zebrali udali się na cmentarz, gdzie zapalono znicz na grobie zabitych w wojnie polsko-sowieckiej marynarzy z Batalionu Morskiego.

„Biegniemy do Niepodległej” – to hasło drużynowego biegu przełajowego, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły i ich koledzy ze Szkoły Podstawowej w Szczodruchach. Zwycięzcami okazały się drużyny:

1 miejsce – klasa III gimnazjum

2 miejsce – klasa II gimnazjum (pierwszy skład)

3 miejsce – klasa II gimnazjum (drugi skład)

Ostatnim punktem programu obchodów Dnia Flagi było spotkanie nad stawem, w czasie którego z apetytem zjadano tradycyjną grochówkę i grillowaną kiełbasę.

Dzisiejszy dzień to nie tylko wspaniała lekcja historii, wyrabianie patriotyzmu nie tylko u najmłodszych, ale też wspaniała zabawa.

Tekst: Bogdan Zaremba

Foto: D.A